Și cum rămâne cu gelozia în non-monogamie?
Unele persoane care se află în relații non-monogame spun că nu au simțit niciodată gelozie și ea nu a prezentat vreodată o problemă. Dar pentru mulți dintre cei care au
General purpose pervert
Unele persoane care se află în relații non-monogame spun că nu au simțit niciodată gelozie și ea nu a prezentat vreodată o problemă. Dar pentru mulți dintre cei care au
Poate mulți dintre voi se întreabă cum funcționează practic treaba asta cu poliamoria. Ai mai mulți parteneri cu care împarți relații de iubire, dar ei acceptă treaba asta? Se cunosc
Subiectul de discuție al lunii: Origin Stories Pentru că abia ne-am întors cu toții din vacanță și ne dorim să ne bucurăm de good vibes, luna aceasta avem întâlnirea ”origin
Am crescut, împreună cu multe alte generații apropiate de a mea, cu o imagine nerealistă și distorsionată a relațiilor amoroase și a iubirii. Idealul romantic, dar și bijuteria realizării personale
Continue reading…Lecții pentru toată lumea, din non-monogamie
Tema pe care o propunem luna aceasta este: „Non-monogamie, intimitate și confidențialitate”. O discuție despre o problemă care poate ajunge să frământe orice persoană cu mai multe relații, indiferent de
Continue reading…Poly monthly 7 – Întâlnirea lunară a comunității poli din București
De multe ori mi s-a întâmplat să aud această întrebare de la oameni care devin interesați de non-monogamie și se află deja în relații stabile. Sau de la oameni care sunt de ceva vreme non-monogami, știu că alegerea acestui tip de relaționare li se potrivește, dar se tem că vor da numai de parteneri monogami în dating. … Continue reading…Dacă partenerul meu e monogam, eu ce fac?
De data asta primiți un sfat 2 în 1. Pentru că am învățat din shibari că e bine să fii eficient (consultați-o pe Nina Russ pentru mai multe detalii legate de subiectul ăsta :P). Știu că multe persoane își pun problema de cum ar putea să cunoască mai multe persoane atunci când sunt în căutare de parteneri. … Continue reading…Cum să… câștigi întâlniri și locuri de muncă!
Tema pe care o propunem luna aceasta este „etică și non-monogamie”. Ceea ce deosebește relațiile de tip polyamory de adulter și simplul înșelat este însuși caracterul lor etic. Nu doar
În primul rând că nu văd cum am avea o măsură a acestei comparații. Să zicem că aș putea spune cu certitudine că îl iubesc pe tata mai mult decât o iubesc pe mama. Cu cât? Și ce ar reprezenta acea diferență? Dacă e cu un gram mai puțină dragoste acolo, acel om devine nesemnificativ? Sau dragostea pentru acea persoană devine nesemnificativă? Suferința pierderii acelei persoane din viața mea nu ar mai fi reală? … Continue reading…Dar totuși, pe cine iubești mai mult?
Dar într-o societate în care obiceiul e monogamia, e normal ca orice altă variantă de dragoste să fie privită cu suspiciune. Și suspiciunea altora nu mă deranjează, pentru că, la fel ca în cazul oricărui sentiment care nu e mimat, el nu are nevoie de validarea altora ca să îl simți. Pur și simplu îl simți. … Continue reading…Păi și unde mai e dragostea în poliamorie?